Výtvarka s kopírákem-tipy na přáníčka a další tvoření

Přes kopírák  (také tzv. uhlový nebo karbonový papír) jde dobře kreslit a využít efektu rytí pomocí různých nástrojů, ale také jde zažehlovat! Technika je vhodná pro různý věk dětí a má mnoho variací a využití.

Potřeby a pomůcky:

tvrdá čtvrtka A5-A6 na zdobení

barevná tvrdá čtvrtka A5-A6 na podklad

-kopíráky modré barvy

-na vyrývání: špejle, tužka, vidlička, hřeben, škrabky…

-žehlička (budeme-li i zažehlovat)

-nůžky, lepidlo, popř. raznice

-zlatá barva nebo třpytky

 

Postup:

  • Připravíme si tvrdou bílou čtvrtku na přáníčka, podle záměru buď velikost A5 nebo A6. Pokud budeme na konci výtvory podlepovat i barevným papírem, bílé čtvrtky můžeme ihned trochu zmenšit ustřižením pruhu cca 1cm po obou stranách, aby nám barevný papír podlepením vytvořil
    rámeček.
  • první  tip s kopírákem:

Pro zimní atmosféru jsme zvolili modrý kopírák, ale jdou koupit i barevné varianty (černá, fialová, červená, zelená). Na bílý papír položíme kopírák, popisovací stranou dolů a přejíždíme po něm různými nástroji a zkoušíme efekty, kterými se prokreslí skrz kopírák. To zvládnou jak malé, tak i velké děti a bude to bude zábava a experiment. Z nástrojů se hodí např. vidlička, škrabky na zamrzlé sklo, hřebeny, rádlovací kolečka apod. Můžeme vyzkoušet i klasickou kopírovací variantu (mezi dvěma papíry je 

kopírák a my kreslíme tužkou na vrchní papír klasický obrázek, získáme pak hned originál i kopii). Vzniklé výtvory, které připomínají zimní krajinu, vánici, zamrzlou plochu apod. si ponecháme na dozdobení, trocha inspirace je na fotografiích.

A nemusí to být nutně vánoční téma, s nejmenšími jsme tvořili např. také raketky ve vesmíru.

Tuto techniku můžeme realizovat i bez kopíráku, když na folii naneseme tenkou vrstvu temperové barvy, na to dáme papír a tužkou kreslíme motivy. Jmenuje se to protisk.

  • druhý tip s kopírákem:

Pokud máme možnost a prostor pro bezpečnou práci s žehličkou, využijeme toho a vyrobíme si další efektní podklady třeba na přáníčka.

Budeme kopírák zažehlovat, ale ještě před tím si můžeme připravit výseky z raznic nebo ručně vystřihnout hvězdičky atp. Děti si mohou na kousky tvrdého papíru nakreslit svůj jednoduchý vánoční motiv a vystřihnout.

Na čistou čtvrtku položíme vystřižený motiv či několik menších motivů – zatím nelepíme. Pak následuje kopírák (zrecyklujeme třeba ten prokreslený, je dobré jej trochu pokrčit a – na to dát ještě čistý kancelářský papír.

Přežehlíme a sejmeme otisk, většinou se kopírák přežehlí z obou stran i na kancelářský papír, kde je efekt jemnější. Máme tak více materiálu na tvoření.

  • Pěkná je například i inspirace tisku přes kopírák z blogu:malavytvarka.blogspot.com (technika připomíná tisk z koláže)
  • Další inspirace na techniku protisku i další zimní náměty se dočtete třeba i na webu vytvarna-vychova.cz-zima
  • zajímavé pokusy a kejkle s kopírákem z metodického portálu pro učitele i jednoduché obrázky na přáníčka bez žehlení: přes kopírák

V tomto článku si ukážeme další vychytávky s kopírákem i bez a speciální kombinace na zimní obrázky a přáníčka:

(3593)

1 Comment

Leave A Response

* Denotes Required Field