Znáte kouzla s kopírákem?

tipy na efektní techniky na obrázky se zimní atmosférou

Nazdobíme si papíry pomocí tří velmi tvořivých technik a využijeme na výrobu přáníček, novoročenek, obrázků. Pro pocit chladivé zimní atmosféry jsem vybrala nejrůznější odstíny modré v kombinaci se zelenou a fialovou. Pomocí efektů s kopírákem, mačkáním a barvením papíru a technikou frotáže docílíme efektů ledových ker, zamrzlých jezírek a zasněžených hor

Všechny tři techniky zdobení vysvětlujeme ve videu:

Efekty s kopírákem

Potřeby a pomůcky:

– kancelářský papír A4
– modrý kopírovací, tzv. karbonový papír
– tužka, vidlička, rádlovací kolečko, hřebeny na prokreslení
– žehlička, pečící papír

Postup:

Kopírák je zvláštní papír určený původně do psacích strojů k propisování vícero stran textu.
Dříve narozená generace zná z dob, kdy ještě nebyly rozšířeny kopírky, tiskárny a počítače se teprve vyvíjely k dokonalosti…
My jej využijeme hravě hned dvěma způsoby:

1. Varianta bez žehličky s prokreslováním:

Oceníme s menšími dětmi. Shromáždíme zajímavé pomůcky jako např. hřeben, tužku, vidličku, rádlovací kolečko. Na čistý papír položíme kopírák barvicí stranou dolů. Teď můžeme vytvářet efekty pomocí zmíněného nářadí. Kreslením a přejížděním po ploše kopíráku. Aby se nám kopíráček netrhal, můžeme překrýt ještě papírem. Lépe se nám budou vytvářet vzory, pokud zvolíme kreslení tužkou.
Tento použitý kopírák ještě nevyhazujeme, můžeme ho zažehlit nebo využít na koláže.

Tipy:
Na zamrzlá jezírka, rybníčky a potůčky jsou při prokreslování ideální různé vlnovky. Pěkně vypadají také spirálky, i volné čmárání, vločky atp.
Kopírovací papír mívají v některých e-shopech a papírnictvích s kancelářským zbožím. Většinou černý nebo modrý. Nyní se využívá hlavně pro výtvarné účely. Také jej najdeme po názvem uhlový nebo karbonový papír.

2. Zažehlování:

Kopírák pořádně zmačkáme a opětovně rozložíme na čistý arch kancelářského papíru.Tak, aby tmavá barvicí část byla svou stranou dole.

Nahoru položíme ještě 1 čistý papír, abychom si nezašpinili žehličku. Na střední teplotu zažehlíme. Získáme krásně strukturovaný modrobílý efekt. Často se jemně probarví i vrchní papír. Ten také můžeme využít.

Stejně tak nevyhazujeme tmavě modrý přežehlený kopírák. Přežehlení funguje v syté barevnosti jen jednou. Použitý papír využijeme na koláže, je stále krásně tmavý.

Technika muchlání a barvení papíru

Potřeby a pomůcky:

– kancelářský nebo podobný papír A4
– naředěná modrá tempera nebo modrá tuš, inkoust,vodovky…
(můžeme zvolit i jiné odstíny např. fialovou)
– štětec, kelímek s vodou

Postup:

Zmačkáme kancelářský papír. Opět rozložíme. Natržení kdykoli v průběhu procesu nevadí, budeme využívat na koláže.
Pomalujeme naředěnou barvou v modrých tónech viz. pomůcky. Barva se vsakuje více do zmačkaných záhybů. Pokud chceme efekt ještě podpořit, zmačkáme opatrně vlhký papír znova, můžeme přidat barvu. Barva se ještě více vsákne do dalších záhybů.
Rozložíme a necháme uschnout.

Tip: Pokud chceme ihned využívat, můžeme proces urychlit přežehlením a vysušením papíru. Nahoru ovšem před žehlením dáme čistý pečící nebo kancelářský papír a žehlíme na podložce k tomu určené.

Frotáž pomocí prostřihovánek

Potřeby a pomůcky:

– kancelářský papír A4
– voskovky nebo pastelky
– kousek tvrdého papíru, nůžky

Postup:

• Vyrobíme si základní vystřihovánku z tvrdého papíru. Třeba vločku z několikrát přeloženého kolečka. Přeložená místa můžeme sem tam jednoduše prostřihnout.
• Ta tuto vločku uplatníme techniku frotáže. Položíme na ni kancelářský papír. Přidržujeme a pomocí pastelek nebo voskovek přejížděním sem a tam snímáme vzor. Barvy jsou jemné, klidně je mícháme podle vlastní volby. Vločku můžeme různě posouvat, tvary i barvy se mohou překrývat. Místo vločky můžeme vymyslet i jiný tvar, (ledová kra atp.).

Tip: Při frotování hodně pomůže přejíždění voskovkou na plocho, vzor je výraznější.


Ve videu je celá přáníčková dílna s tipy na obrázky vyrobené z vlastnoručně nazdobených papírů:

Využijeme i malé zbytky na koláže. Třeba při výrobě sněhové koule.

Zbytky papírů a zajímavě nazdobený dekor se hodí i na výrobu andělů, případně na oblečení pro další pohádkové postavičky.

Andělé na tašce ve videu:

Další vychytávky s kopírákem v článku zde.

(960)

Leave A Response

* Denotes Required Field