13 tipů na zdobení kraslic a velikonoční tvoření

Vybrala jsem několik tipů na zdobení kraslic a velikonoční tvoření, hlavně s ohledem na zvládnutelnost tvoření s dětmi, ale i pěkný výsledek, který potěší a nedá moc zabrat. Nazdobit si můžeme vajíčka různými výtvarnými technikami, také v závěru článku uvádím pár tipů, jak si vyrobit  obrázky a dekorace v jarním a velikonočním stylu.

Na zdobení vajíček potřebujeme:barveni vajec lakem M

(základ pro veškeré zdobení):
-vyfouklá vejce na špejli (zajistíme kouskem plastelíny proti posouvání)
-na některé projekty se spíše hodí vařená vejce
-nezapomeneme skořápky odmastit (hadřík s vodou se saponátem nebo lihem)

Postup u jednotlivých technik:

1. kraslice s otisky krepového papíru:

Vejce zabalíme do odstřižků krepového papíru, vložíme do punčochy a pevně svážeme. Postříkáme vodou třeba z rozprašovače a po chvíli se můžeme podívat na výsledek. Vše v krátkém videu:

2. kraslice zdobené lakem na nehty:

Do misky s vodou nakapene 2- 3 odstíny laku na nehty. Vejcem navlečeným na špejli přejíždíme po vodní hladině s lakem. Předem vyzkoušíme výšku vody, vodu můžeme přidat, aby se lak dobře nalepil na vejce. Zbytky laku můžeme odebrat špejlí a pokračovat.

Zde je videonávod:

3.  kraslice zdobené páskou:

Pokud máme washi pásky, využijeme nastříhané menší kousky  na polepení kraslic. Můžeme být ale tvořiví a vyrobit si ozdobné samolepky sami: pokreslíme kusy samolepících etiket a štítků nebo úzkou papírovou (malířskou) pásku. Článek o tvořivém zdobení pomocí pásky je i zde:

Inspirace na zdobení páskami i jiné techniky na zahraničním webu.

4. malované kraslice:

Vejce pomalujeme podkladovou temperovou barvou, dozdobíme drobnými vzory (tečky, čáry, pomocí vatové tyčinky). Na zdobení stačí troška barvy, nehrozí tak, že menší děti celou kraslici opět přebarví.kras1
5. zmizíkové kraslice:
Potřebujeme inkoust,štětec, zmizík. Odmaštěné vajíčko pomalujeme inkoustem a necháme dobře zaschnout. Pak kreslíme ozdoby zmizíkem, jak jsme zvyklí třeba na papír potřený inkoustem.

Tip: menším dětem vajíčka inkoustem předem nabarvěte, zmizíkem už mohou libovolně zdobit samykraszmizik

6. pokreslené kraslice: Kraslice jednoduše pokreslíme lihovými fixami (dají se koupit v různých barvách-černá, zelená, modrá, červená).jarni stojan

7. dinosauří kraslice: Vejce pokapeme lepidlem z tavné pistole a po zaschnutí hned přetíráme houbičkou namočenou v temperové barvě. Celý návod a různé varianty jsou zde:

velikonoce jinak03m

8. papírová koláž+raznice: Výseky z malých raznic lepíme tyčinkovým lepidlem na předem nabarvená i přírodní vajíčka.

vel 009

9. zvířátkové kraslice: Trochu složitější, ale veselý je také způsob výroby vajíčkových zvířátek, když si nachystáme jednoduché tvary z papíru nebo plsti a lepíme je na vajíčko: ouška, čumáček: z kolečka, půlkruhu, zobák, chocholka: trojúhelníčky, proužky: ocásek. Detaily můžeme dokreslit lihovou fixou.

10. zdobení kraslic voskem: Závěr je věnován malinko náročnější technice. Budete potřebovat nabarvená vajíčka (ponoření odmaštěných vajec do lázně připravené z teplé vody, soli a barev na vejce), klasické voskovky, špendlíky s hlavičkou, tužky, čajové svíčky, kahánek na tavení voskovek.

Ostatně podrobný návod, jak na, to uvidíte v těchto 2 videonávodech:

11. jarní hnízdečko nebo miska na vajíčka 

Posílám odkaz na snadno vyrobitelné hnízdečko z mého oblíbeného blogu. Princip výroby spočívá v namáčení zmačkaných barevných ubrousků do tapetového lepidla. Ubrousky se navrství na vhodnou mističku překrytou sáčkem nebo potravinovou fólií. Nechá se zaschnout ,a pak opatrně hnízdečko vyjmeme.

12. velikonoční papírová vajíčka jako "lapače světla" do oken:

Zkuste klasické prostřihování papírových tvarů zase trochu jinak. Zde je návod, blog je sice v angličtině, ale obrázkový postup je velmi srozumitelný. Tady je další návod  na lapače světla ve tvaru kraslic, tentokrát s využitím květů. Živé květy jsou krásné, ale pokud zrovna nejsou k dispozici nebo je Vám líto je trhat, neváhejte využít např. výseky z raznic, barevná peříčka, nebo třeba suché vylisované květy či listy...

13. otisky kraslic a ptáčků pomocí základních grafických technik i s videonávodem:

Vyrobíme si jednoduchou předlohu-matrici pro tisk. Můžeme jednoduše prostříhat tvar vajíčka z tvrdého papíru nebo na papírové vajíčko či třeba ptáčka lepit další dekorace z tvrdého papíru  či vlnité lepenky formou koláže.

Pro rychlý vhled "jak se to dělá" mrkněte na krátké videjko:

Po zaschnutí obrázek naválíme  speciální barvu na linoryt a otiskneme. Výborně  se tiskne s malým lisem Kulísek nebo lze i ručně za určitých podmínek i s pomocí temperových barev, mám vyzkoušeno v praxi. Tisknout jde i na předem nabarvené pozadí, připravený podklad... Podle toho zvolíme odstíny barev, kterými budeme tisknout.

kniha Výtvarný inspiromat
kniha Výtvarný inspiromat

(30752)

1 Comment

  • maru

    Reply Reply 25.10.2015

    hezké tohle by mi asi moc nešlo ale je to krásné

Leave A Response

* Denotes Required Field