Ruční papír- i bez síta

Ruční papír (takřka „na koleně“ –  i bez síta)

Rádi byste ruční papír, ale nechce se vám používat speciální hranaté síto na výrobu papíru?Takto mazaně jsem k celému procesu přistupovala já. Hlavně proto, že jsem vymýšlela aktivitu pro rodiče s malými dětmi od 1,5 roku.Takovíto malí medvídci milují vodičku, všelijaké míchání a patlaní. To by výroba papírové hmoty mohla splňovat. Manipulace se sítem by se jim asi nelíbila, prostě by to bylo složité. Návody na výrobu síta i různých druhů papírů naleznete v knihách i na internetu. V závěru článku udávám odkazy, odkud čerpat. Inspirace je opravdu mnoho.Pokud se vydáte mou cestou, vyrobíte si také zajímavé kousky, použitelné na další tvořivé vyrábění. Papír bude trochu silnější (není to ten lehounký z obchodů a ze síta). Při práci s dětmi a na různé vyrábění a recyklování zbytků papíru je to však prima.

ruční papír

ruční papír

Ruční papír

Potřeby a pomůcky:

– Papír na zrecyklování

Vynikající jsou kartony od vajíček (vyrábějí se v různých barvách, můžete získat přírodní i barevný papír. Také různé proložky proti otřesům v krabicích s elektronikou a jinými přístroji. To je často přímo hnědá syrová papírovina.

Jinak jakýkoliv zbytkový kancelářský papír, noviny-ne ty lesklé z letáků a časopisů.

 – voda

– mixér (nejlépe starší, může být i tyčový)

– větší cedník s malými drátěnými nebo plastovými oky

– 2 větší mísy, malé misky na barvení a úpravy papíroviny (vše podle objemu výroby)

výroba ručního papíru

výroba ručního papíru

– plastové podložky

– staré utěrky nebo kusy staréro prostěradla (obecně nějaký textil, který saje vodu)

Textilu si připravte dostatek, zvláště, pokud pojedete ve velkém…

– různé druhy koření pro ozdobení a obarvení papíru:

 (skořice, káva, kurkuma-žlutá barva…), sypaný čaj, drcené byliny, květy,

nastříhané zbytky nití, vlny…

nebo barvičky na nabarvení papíroviny (trochu tuše, tempery, potravinářského barviva)

ruční papír - výroba

ruční papír – výroba

– malé vařečky, lžičky, špachtličky…

– plastové nebo kovové vykrajovací formičky jednoduchých tvarů (hvězda, květ…)

Jak na to:

Příprava papíroviny

Papíry natrhané na kousky  vložíme do misek a zalijeme vodou. (Můžeme dělit podle barevnosti a druhu papíru nebo namíchat různé druhy papíru a počkat, co to udělá po rozmixování). Většinou stačí nechat několik minut odpočinout a můžeme mixovat. Můžete i nechat odležet přes noc pro lepší mixování. Mixér vám poděkuje. Já používám starou vysloužilou mašinku, navíc bez krytu. Musím vždy nahrazovat talířem. O legraci není nouze…

ruční papír- výroba

ruční papír- výroba

Některé druhy papíroviny se ve vodě po ručním rozmíchání rozpadnou na kašičku a mixér není potřeba.Takováto papírová hmota má typickou hnědou barvu a vzbuzuje u větších dětí bujaré veselí.Novinový papír má po rozmixování šedavou barvu. Na přidávání různých ingrediencí je výborná kaše z bílého papíru, vše tam vynikne.Do mixéru vložte vždy menší množství papírové hmoty změklé ve vodě a asi 2x tolik vody. Jinak by se mohl mixér zavařit. Experimentovat se dá s jemností rozmixování, je možno ponechat hrubší kousky-mixovat jen chvíli, namíchat to s jemnější hmotou.Přidáním trochy tapetového lepidla rozpuštěnéhove vodě se papír ještě více zpevní, bude mít prkennější vzhled.

 Tvoření z papírové kaše

Rozmixovanou kaši přecedíme přes cedník,ale ponecháme ještě trochu vody, aby se kaše dala míchat. Rozdělíme do mističek a můžeme přidávat různé ingredience. Moc pěkně vypadají v papíru tenké barevné nitě. Dáme pozor, aby tam koření, bylin atp. nebylo moc, papír by se trhal. Na stůl si nachystáme pevnější plastové podložky. Na ně položíme savou utěrku/plátýnko. Hmotu ještě přecedíme, aby tam bylo vody ještě míň, ale aby se dala papírovina ručně nebo lžící nanášet a roztírat.

ruční papír- výroba

ruční papír- výroba

 Vrstvíme na plátýnka hmotu a roztíráme do zvolených útvarů. Čtverce, obdélníky,kolečka, hvězdy, srdce, písmena…I složitější motivy: ryba, kytka, zvonek…mělo by to být kompaktní, aby to šlo dobře odlepit.Můžeme využít  vykrajovacích formiček na cukroví a hmotu navrstvit do nich. Formičku pak vyndat. Tloušťka vrstvy by měla být zhruba 0,5 cm.Hmota se ještě slisuje, po vysušení vody zbudou placičky. Je tedy třeba počítat i s mírným zdeformováním složitějšího tvaru.

Když jsou díla hotová a rozvrstvená na plátýnkách, je potřeba vysušit přebytečnou vodu. Využijeme hojné množství utěrek a dalšího vhodného textilu. Dílo zakryjeme nahoře plátýnkem, opatrně stlačíme,mokrou utěrku nahradíme další. Je dobré placičku i překlopit z vlhké plastové podložky na opačnou stranu, aby vše rychleji schnulo z obou stran. Necháme takto zavadnout do druhého dne. Pak odkryjeme a dosušíme na vzduchu,u zdroje tepla. Je možné urychlit sušení  žehličkou, vždy žehlíme přes utěrku. Jakmile se placička bude dát sloupnout z plátýnka, uděláme to,dáme mezi suchý, čistý list papíru, zatížíme,necháme vylisovat. Můžeme dát na sebe i větší množství placiček.

při výrobě papíru se dá různě experimentovat

při výrobě papíru se dá různě experimentovat

(Říkám tomu placičky, ale tvary budou asi různé…). Použijeme na další tvoření. A to může být velmi pestré.

Inspirace na internetu je spousta, zde dávám několik odkazů, které mě zaujaly. Každý tvůrce k tomu přistupuje

trochu jinak…

Návod na výrobu papíru z banánových slupek najdete kliknutím na tento odkaz.

Další návod na ruční papír bez rámečku.

Návod na výrobu rámu na ruční papír, asi nejjednodušší varianta, co jsem našla.

——————————————————————————–

Mohlo by vás také zajímat:

vánoční přáníčka z ručního papíru

vánoční přáníčka z ručního papíru

 

 

 

 

 

(26369)

1 Comment

Leave A Response

* Denotes Required Field