6 Tipů na kašírování

Technika kašírování je levný, na materiál a vybavení nenáročný způsob, jak si vyrobit zajímavé dekorace, prostorové objekty, sošky atp. Jde vlastně o techniku vrstvení kusů papíru, spojovaných tapetovým lepidlem na podklad, který může být různorodý, (lahve, plechovky, drátěné kostky, balonky, talíře potažené igelitem, papírové trubky, krabice…).

Využijeme různý zbytkový papír jako noviny, kartony od vajec, toaletní papír, ubrousky, výplně do krabic z hrubé papíroviny… Materiál jako jsou např. kartony od vajec, recyklovaný papír (poznáte podle nahnědlé barvy) je vyroben ze základní papíroviny, která obsahuje hodně pojiva. Tento materiál rozmočený ve vodě můžeme využít i na výrobu ručního papíru nebo jej vrstvit na základ i bez tapetového lepidla (postačí na nějakou dobu namočit do vody, papír se rozmícháním rozpadá do kašovité hmoty).

V článku najdete několik tipů na zajímavé způsoby kašírování i s podrobnými návody:

Hlavy příšerek a dinosaurů

Potřeby a pomůcky:

– papírová bedýnka, silnější šňůra

– drátky, textil na vycpávku

spona nebo hřeben na zuby

– tapetové lepidlo, novinový papír, ubrousky na kašírování

– temperové barvy, mal. potřeby

– lak ve spreji

Postup:

Vozíky jsme vyráběli jako pomůcku na speciální akci „Cesta do pravěku“, pro stanoviště, kde budou mít děti za úkol absolvovat cestu „pravěkým labyrintem“ a vybrat si, zda budou sbírat masožravou či býložravou potravu. A k tomu účelu budou právě sloužit naše vozíčky.

Nápad se může hodit i na letní tábory apod. akce. Nebo jako inspirace pro kašírovanou sochařskou tvorbu (klidně bez bedýnky)…

  • Příprava bedýnky a zhotovení kostry: Výborné je sehnat papírovou bedýnku s otvory na dně i po stranách, běžně takové bývají skoro všechny. Dírami provlečeme pevnější šňůru, aby se bedýnka dala pěkně tahat. (Nebo díry na kartonu podle potřeby snadno vyvrtáme ostrým předmětem). Na hlavu dinosaura či podobné příšerky jsme využili v našem případě staré kšiltovky vycpané zbytky textilu. Jako zuby se nám zalíbily staré spony do vlasů. Připevnila jsem je drátem a provlekla dírami v kšiltovce a následně ještě pořádně drátek přivázala k držadlu bedýnky. Ano, tuto fázi jsem pro děti připravovala sama, protože to bylo poměrně náročné a bylo potřeba, aby to na bedýnkách drželo.
  • Kašírování hlavy: Do tapetového lepidla namáčíme nejdříve větší kusy papírů (klasické noviny-ne lesklé letáky a časopisy nebo např. zrecyklujeme použitý kancelářský papír z kopírky apod. Polepením několika vrstev na sebe vytvoříme základ hlavy a dále na detaily a výplně můžeme využít např. ubrousky. Jsou jemnější a můžeme jimi i vytvarovat ostny, hrboly na kůži, oči atp. 

  • Dobře zpevníme i část krku, která přiléhá k držadlu bedýnky. Podle množství vrstev necháme i týden zaschnout. Více se o technice kašírování dozvíte i v následujících návodech, protože má opravdu velké množství variant a využití.
  •  Pomalování: Nejzábavnější fáze, kde se děti i dospělí bohatě vyřádí. Malovali jsme temperkama a po zaschnutí jsme přestříkla hlavy pro vodě odolnost sprejem. Bedýnky jsou zbaveny nápisů pomocí barevných sprejů. Pokud nechcete lakovat a sprejovat je možné použít akrylové barvy nebo voděodolné barvy pro kutily např. Balakryl.

    Tip na masožravé a býložravé dekorace do bedýnky: Jedná se také o kašírované předměty. Základem ovoce, bobulí a ryb jsou malé plastové lahvičky obalené papírovou kašírovací hmotou. (Větší ovoce a dýně pomocí balonků). Na kosti, banány a tykve jsme využili zmačkané velké plastové lahve. Kly jsou z papírových kornoutů.

 

 

 

 

 

Kašírovaný talíř

Talíř je praktická věc, využijeme jej na různé dětské i jiné oslavy, jako dekorační předmět na odkládání různých věciček nebo jako dárek. Může sloužit i jako miska na suché pochutiny. Podle motivu na vrchním ubrousku můžeme talíř vyzdobit tematicky podle ročních období nebo svátků.

Potřeby a pomůcky:

hlubší talíř pokrytý potravinovou folií nebo igelitovým sáčkem

– tapetové lepidlo, tlustý štětec

– klasické bílé ubrousky nebo papírové utěrky

– nahoru může být  ubrousek  se zajímavým motivem

– ostré nůžky

– lak ve spreji (nemusí být)

Postup:

    • Talíř sloužící jako forma musí být obalen igelitem, aby šel později hotový papírový talíř odlepit. Lepíme na sebe postupně asi cca 5 ks papírových ubrousků nebo utěrek, aby byl talíř pevný.
    • Každou vrstvu pečlivě natřeme tapetovým lepidlem a položíme další ubrousek. Nezapomeneme natírat až k okrajům talíře. Ubrousky, krteré přesahují talíř necháme suché a později odstřihneme.
    • Velké ubrousky můžeme využít ekonomicky a rozstříhat si je na poloviny či na čtvrtiny a takto s nimi vyplňovat prostor talíře.
    • Klasické a dostupnější ubrousky a utěrky jsou většinou bílé nebo našedlé, můžeme ale zvolit i jinou barevnost nebo udělat talíř jednobarevný bez vrchního obrázku.
    • Poslední vrstvu pokud chceme, zakončíme nalepením barevného nebo obrázkového ubrousku s motivem. Na 1 talíř stačí ¼ motivu vystřižená z celého ubrousku. Spodní vrstvy dekorativního ubrousku nesundáváme, vše nalepíme a opatrně uhladíme štětcem. Lepidlo se pěkně vsákne. Pozor, mokrý papír se rád trhá.
    • Vlhké okraje na obvodu talíře můžeme mírně přehnout( ale nelepit úplně na spodek talíře), aby se nám vyrýsovala linie okraje talíře. Pak  lze snadno přečnívající okraje po dobrém zaschnutí odstřihnout ostrými nůžkami a upravit tvar podle potřeby.

      kašírovaný talíř-postup

    • Talíř necháme zaschnout nejlépe ve vytopené místnosti nebo v létě i na slunci. Schnutí pak trvá 2-3 dny. Následující den se můžeme podívat, jak schnutí pokračuje. Pokud je talíř seshora dost proschlý, můžeme ho zkusit opatrně odlepit od formy a urychlit tak schnutí zespoda.
    • Nakonec odstřihneme pomocí větších ostrých nůžek roztřepené okraje, pokud jsou. Pokud jsme dobře nanášeli lepidlo až ke krajům, je patrný obrys podle kterého můžeme stříhat. Suchý talíř využijeme stejně jako klasický papírový talíř, ale budeme mít vlastní originál.
    • Pokud talíř neozdobíme ubrousky s dekorem, můžeme jej pomalovat akrylovými barvami (nesmývají se vodou) nebo nastříkat sprejem jako na fotografii.

      kašírované talíře zdobené sprejem



      Kašírované hmatové destičky

      Potřeby a pomůcky:

      – tapetové lepidlo (roztok)

      – větší plastové misky nebo nádobky

      – toaletní papír nebo pap. ubrousky

      – podložky z tvrdšího kartonu

      – tužka

      – temperky a potřeby na malování

      Postup:

    • Nakreslíme si na destičku jednoduchý obrys tvaru v liniích bez detailů. Děti vymýšlely destičky, které by sloužily jako pomůcka pro školkové děti, aby se naučily poznávat tvary, obrázky a barvy. Na destičky, protože mají prostorový reliéf, se může i sahat a mohou posloužit i pro nevidomé.Pokud jsou děti velmi malé (2-4 roky), mohou destičku jen počmárat nebo rovnou na desku navrstvit hmotu, vznikne abstraktní struktura vhodná po zaschnutí k pomalování.

  •  
  • Připravíme si tapetové lepidlo z prášku (alespoň 20 min. předem) nebo použijeme tekuté lepidlo. Lepidlo nalijeme do mísy a nasypeme tam předem natrhané útržky ubrousků nebo toal. papíru (můžeme použít i kartony od vajec, necháme je den předem rozmočit ve vodě-hustotu hmoty pak upravíme přidáním lepidla nebo naopak ještě trochy papíru). Promícháme, potřebujeme hustou směs, ze které neteče lepidlo. Můžeme přidávat papír až do žádané konzistence. Množství lepidla zvolíme podle velikosti podložky, počtu dětí atp. Raději začneme s menším množstvím, papír rychle nasakuje a kdykoli lze rychle přidělat další hmotu, když bude chybět.
  • Vrstvení hmoty je trochu ošemetné, ne každému se zamlouvá tvarování rukou. Můžeme zkusit nabírat lžičkami. Případně i do hmoty přidat trochu temperové barvy, aby chytla barevný nádech a bylo to lákavější. Zkrátka je potřeba navrstvit kousky směsi do předkreslených tvarů (proto co nejjednodušší).Pro ty, kterým dělá potíž počítat vrstvy, můžeme zkusit střídat světlé a barevné ubrousky pro lepší přehled v počtu vrstev.Vyrobíme si jednobarevný talíř, a ten pomalujeme akrylovými nebo temperovými barvami. (Můžeme po zaschnutí přelakovat). Talíř pak bude sloužit jako dekorace.Tapetové lepidlo koupíme buď už tekuté a naředěné v láhvi (1 litr). Nebo si koupíme práškovou směs pod názvem Taposa apod.(drogerie, barvy-laky, papírnictví) a naředíme podle návodu vodou, tak aby lepidlo bylo roztíratelné štětcem, spíše vodové konzistence než husté. Je potřeba připravit si směs alespoň 20 min předem, aby se rozpustily hrudky, ideálně den předem.

    kašírování-reliéfy

  • Při výrobě vrstvených reliéfů se osvědčily  základní geom. tvary, srdíčka, popř. písmena a číslice, iniciály svého jména, vlnky, kříže…Také můžeme vytvářet snadnější tvary na různá témata: vlny-moře, vajíčka-kraslice-velikonoce, ptáčci, sluníčka, kytky, mraky, déšť, obrysy zvířátek…
  • Celé dílo se musí nechat zaschnout, není to hned. Záleží na síle vrstev. Také se možná trochu zvlní podkladový karton. Po zaschnutí můžeme částečně narovnat pod hromadou knih.

Nakonec, po důkladném zaschnutí nás čeká malování. Je dobré zvolit kontrastní barvy(2-4 odstíny) nebo klidně i nechat někde vyznít čistý papír. (Papírovinu si můžeme i předem obarvit temperovou barvou na různé odstíny, barvy nebudou tak intenzivní jako při malování na suchý podklad.)

Houby – překvapivě jednoduché a efektní

Potřebujeme:

– tapetové lepidlo (roztok)+ větší štětec

– plastové misky nebo porcelánové talířky připomínající klobouk houby (různé velikosti)

– toaletní papír nebo pap. ubrousky, případně noviny

– papírové trubky (od toal pap. na menší houby, na větší pak válcové dózy nebo i plechovky… pokud neseženeme delší  a širší  rozměry trubek na větší houby, vyrobíme si je srolováním a slepením tvrdého papíru

– igelitové sáčky nebo potravinová folie

– potřeby na malování, buď spreje nebo akrylové barvy, případně tempery (můžeme přelakovat průsvitným lakem)

Postup:

  • Na misky vystlané igelitem vrstvíme ubrousky a každou vrstvu potřeme tapetovým lepidlem. Ubrousky můžeme potírat lepidlem přímo v misce a skládat ve vrstvách (je potřeba více vrstev, podle toho, jak chceme mít klobouk silný) nebo ubrousky přímo namočit do lepidla, trochu vyždímat a vyložit jimi misku takto.
  • Doprostřed umístíme trubku a ještě ji obložíme silnějším pruhem ubrousků namočených do lepidla a necháme dobře proschnout, což může trvat i více dní.
  • Houby pomalujeme akrylovými barvami nebo temperkou, kterou můžeme pro větší trvanlivost přetřít lakem. Používali jsme i spreje, pokud šlo pracovat venku.
  • Houby se dobře vyjímají, když je jich více pohromadě a je to poměrně jednoduchá, ale efektní dekorace.

Tip: Pokud nechcete barvit nebo potřebujeme proces urychlit, na výrobu kloboučků hub se dají využít i barevné ubrousky.

Kašírovaná zelenina

kašírovaná řepa se stonky z brček a listy z papíru

Potřebujeme:

-plastovou lahvičku vhodného tvaru

-tapetové lepidlo

-toaletní nebo jiný jemný papír

-temperové barvy, štětec, vodu

-zbytky zelených papírů, brčka

-papírová páska, lepidlo

Postup:

Řepa nebo podobná zelenina:

1. Připravíme si roztok tapetového lepidla. Na 1 menší plastovou nádobku (aktimel, od vitaminů apod… stačí asi 2 dcl roztoku. (Na mrkev se hodí protáhlejší tvary i menší pet-lahve)

2. Do nádobky s lepidlem vložíme toaletní papír (celkem to saje, takže spotřeba je poměrně velká). Můžeme postupovat po trochách.

3. Vždy kousek hmoty- tj. papíru smíchaného s lepidlem vyjmout, vyždímat a postupně vrstvit na lahev

4. U větších projektů se také dá kus lahve papírem obalit, potřít lepidlem a postupně takto vrstvit do žádaného tvaru. Důležité je to natírání lepidlem, nesmí to být moc suché, aby to neodpadávalo.

5. Celá věc déle schne, pak se může pomalovat.

Listí:

1. Na řepu: Jednoduše můžete do otvorů v brčkách nastrkat zbytky zelených papírků a udělat si takovou mobilní řepovou vázičku. Lze samozřejmě i zpevnit páskou.

  1. Na mrkev: Polepíme si ruličku pruhem zeleného papíru ani nemusí moc držet, jen zespodu). Zmáčkneme na plocho a do 2/3 nastříhneme na proužky.
  2. Umístíme do otvoru v hrdle připravené lahve-mrkve. Slepíme papírovou páskou a až pak vše pomalujeme.

Podivuhodná úroda-závěsný objekt

závěsný objekt z pet lahví

Potřeby a pomůcky:

pet lahve

tapetové lepidlo, větší štětec

novinový papír a měkký papír větších rozměrů vhodný na kašírování (kancelářský, jemný balicí atp… i barevný)

případně temperové barvy nebo fixy na dozdobení

silná jehla, pevná nit

– zelený papír na listy

Postup:

Postup jsem vysledovala z jednoho zahraničního webu, kde pomocí kašírovaných pet-lahví vytvářeli zajímavé objekty:princessartypants.blogspot.cz

Kdo se nechystá kašírovat, ale rád by využil barevné pet-lahve, zde je také jeden tip…

Krásný obří objekt k zavěšení do prostoru bez kašírování (jen rozstříháním lahví) je k vidění na těchto stránkách:jamestownelementaryartblog.blogspot.cz. (Jsou jen potřeba dobré nůžky a nadšené starší děti, které se do toho pustí a samozřejmě prostor, kam by se dílo dalo zavěsit…a může to být i menší…)

Objekt ze spirálovitě rozstříhaných pet-lahví stejně jako kašírovaný je inspirován dílem umělce Dale Chihulyho, který tvoří nádherné organické objekty, sochy a instalace z barevného skla.

    • S využitím kašírování to není tak složité, jak se možná jeví. Připravíme si řídký roztok tapetového lepidla (Taposa) nebo koupíme již hotové lepidlo v 1 l. láhvi. Láhve – podle velikosti, je potřeba obalit 1-2 vrstvami většího archu papíru, aby se láhev zcela zakryla a ještě vytvořila ocásek. Ideální jsou noviny jako základ a druhá vrstva bílý nebo barevný papír (i velké barevné ubrousky nebo nastavíme z kousků, když nemáme větší archy).

    • Technika kašírování se také nazývá papier-mache (papírmaš).
    • Nahoře je dobré vytvořit z mokrého papíru něco jako stopku, abychom později mohli objekty navlékat. Nakašírovaný papír jde dobře propíchnout silnější jehlou.
    • Celé se to nechá zaschnout, a pak případně pomaluje, dozdobí. Můžeme se přiblížit realitě a tvořit papriky, mrkve…k tomu tvary lahví vybízí. Nebo popustíme uzdu fantazii a vytvoříme podivuhodnou zeleninu nebo fantastický květ.
    • Jednotlivé tvary postupně navlékneme pomocí silné jehly na pevnější provázek. Když přidáme i listy, zhruba ke každé láhvi jeden, celé to vynikne. Nejlépe je takovýto trs zavěsit ke stropu, na schodiště, zábradlí, prostě někam do prostoru, kde to budeme vidět i z podhledu. Můžeme objekty i jen navléknout do řady.

  • Tip: Nakašírováním kulatého předmětu (mírně nafouklý balonek, baňatá nádoba…) získáme třeba jablka, hrušky, dýně…Návod na dýni najdete i na www.i-creative.cz. 

(39724)

Leave A Response

* Denotes Required Field