10 srdíčkových tipů nejen ke dni maminek

tvoření pro děti + zároveň překvapení, dáreček či přáníčko k svátku, narozeninám, ke dni maminek v srdíčkovém stylu…

(aktualizováno 16.2.2022)

1/Krabička se srdíčkovou kytkou

Trochu náročnější na přípravu, pak velmi efektní tvoření! Pevnou krabičku, pokud seženeme, je hezké polepit barevným papírem. Snadno je k mání kulatá krabička od sýrů nebo je možnost přímo si z barevného papíru krabičku složit, což je trošinku náročnější postup.

Návod na skládání pěkné krabičky je například zde: Na skládanou krabičku s víkem je nutné si nachystat 2 čtverce papíru, z nichž ten na víko musí být malinko větší, (raději vyzkoušet předem). Složila jsem mini krabičku z ručního papíru a rozměry čtverců, aby víko dosedlo byly 15x15 a 16x16 cm. Krabičku pro zdobení víka je lepší si složit větší a čtverce si vystřihnout třeba z papíru o formátu A3.

Srdíčka vyseknutá z raznice nebo vystřižená ručně nazdobíme dle svého gusta. Pomohou různá razítka, bublinková fólie, efekty mramorování s pěnou na holení  nebo obrázky dokreslené dětmi podle fantazie atp...

Barvy na otisky volíme s ohledem na barvu krabičky, aby nám to ladilo. Klidně použijeme i jednobarevný papír.

Mramorovaný papír a pěna na holení je výtvarné spojení, které fascinuje menší děti i starší školáky. Takto nazdobeným papírem jsme zdobili i předsádky vlastnoručně vyrobených knih či zápisníčků. Toto tvoření je vhodné pro starší děti a školáky. Inspiraci nalezneme v minikurzu zdarma pod názvem DOBRODRUŽSTVÍ VZNIKU KNIHY.

Srdíčka přehnutá na půl se skládají dokola, vytvoří květ. Přilepíme buď přímo na krabičku nebo ještě na podkladový tvar. Pěkně vypadaly středy květů s nalepeným skleněným nugetem, knoflíkem nebo korálkem. Také nemusíme lepit srdcový květ přímo na krabičku , ale nazdobit můžeme třeba pohlednici, přáníčko. Skládáním srdíček a dalších tvarů vytvoříme i jiné varianty obrazců. Dovnitř krabičky ještě můžeme vložit malé překvapení nebo i vnitřek nazdobit.

2/ Srdíčkový "terč"

Srdíčka se budou hodit nejen na den maminek  a děti se vyřádí při  snadném a dostupném kolorování pomocí anilinových nebo vodových barev.

Velký obrázek udělá radost, stejně jako přáníčko v menším provedení. Aby jsme podpořili souměrnost obrázku použili jsme čtvercový formát a na ten jsme kreslili srdíčka, která se ve vrstvách zvětšovala. Stejně tak lze tvořit klasické kruhové terče nebo třeba vrstvit vlny.

Předkreslený motiv se velmi dobře vybarvuje vodovými barvami. Jsou to vlastně, jak jsme se s dětmi shodli, takové relaxační vlastnoručně vyrobené omalovánky.

Pokud budeme do vlhkého podkladu sypat sůl, je důležité pro konečný krystalický efekt použít anilinové (brilantní) barvy nebo sůl také funguje na inkousty. Tyto a spoustu dalších efektů také popisuji v knize Výtvarný inspiromat. Obrázek se nechá zaschnout a sůl se odstraní suchým hadrem nebo ubrouskem.

3/ Srdce z krepového papíru

Vhodné i pro malé děti. Polepeno krepovým a hedvábným papírem, použili jsme tapetové lepidlo. Jednoduché kytkové ozdoby vznikly nalepením papírové rozetky a košíčku na cukroví.

4/ Srdíčko zdobené dětskou kresbou

Potěší nejen maminky... Jako ozdoba a rámeček je srdce kolem dokola polepeno menšími srdíčky z raznice.

5/ Srdce zdobená technikou mramorování pomocí pěny na holení

Tato technika bylo použita i na zdobení srdíčkových krabiček v úvodu článku.

6/Srdíčkový rej

Využití efektu mramorování tentokrát v kombinaci s klovatinou (lepidlo-tzv. arabská guma). Klovatinou jsou na mramorovaný papír namalována srdíčka. Po zaschnutí je vše přetřeno modrou  uměleckou křídou (pastelem). Klovatina se smyje vlhkou houbou a srdíčka krásně vyniknou. Pro zvýraznění je ještě tvar srdce dokreslen tuší.

7/ Kouzlo monotypu

Tato výtvarná technika svojí variabilitou opět nadchne malé i velké. Nedá se tu nic pokazit:-) Potřebujeme papírová srdíčka - volíme podle velikosti plastové podložky, na kterou naneseme tenčí vrstvu barev nebo jen 1 odstín. Plochu zdobíme různým prorýváním, kreslením prstem atp. jedná se o monotyp, techniku otisku z plochy. My tentokrát budeme otiskovat vzory na papírová srdíčka.

Monotyp má mnoho variant a vždy je oblíbený. Do detailu monotyp a další grafické techniky s inspirací pro školní i předškolní děti probíráme v online kurzu TISKNEME S DĚTMI.

8/ Srdíčko tiskem z provázků

Tisk z koláže je další oblíbená technika. Razítko vyrobené z provázku tvarovaného do srdíčkového motivu je potřeba dobře nalepit třeba na tvrdý papír. Po zaschnutí můžeme tisknout.

9/Recyklované srdíčko jednoduše

Podklad u tohoto srdíčka je z tvrdého červeného papíru. Kytkové dekorace nalepené dokola jsou z kartonů od vajec předem nabarvených temperkou a vystřižených po zaschnutí do tvaru květu.

10/ Jarní klasika v podání tvořivých předškoláků

Podklad vznikl rozetřením prašných kříd+ koláž ze skládaných kytiček a stonků z barevných papírů.

(4096)

Leave A Response

* Denotes Required Field