Zimní inspirace pro výtvarné tvoření

Kombinovaná technika, kdy si můžeme vyzkoušet nejen kreslení a různé způsoby malování ale i otisky a práci s kartonem nebo tvrdším papírem, stříhání, lepení a tvořivou recyklaci. Pokud budeme tvořit i rám bude to určitě práce na více lekcí.

Potřeby a pomůcky: (pozadí s postavou)p3

– tvrdý papír na pozadí

– temperové barvy

– tlustší štětce, houbičky

– hodit se budou špachtličky, škrabky, špunty, vlnitá lepenka aj. materiál na otisky

– tvrdý papír nebo karton na postavičky

-silnější tužka, černá fixap8

– zbytky papírů, textilu, vlny

– nůžky, lepidlo (Herkules apod.) nebo tavná pistole

Potřeby a pomůcky: (rám)

– pruhy kartonu , zbytky vlnité i hladké lepenky

– na zdobení rámu využijeme to, co máme k dispozici, stačí i jen 1 druh materiálu:

– např. knoflíky, provázky, textil, puzzle, výseky z raznic, nastříhané kusy lepenky…

– příp. využijeme i potřeby na tisk z koláže, pokud budeme i tisknout

– lepidlo (Herkules apod.) nebo tavná pistole na závěrečné připevnění rámu.

Postup: (pozadí)p-032m

Práci si můžeme rozfázovat na několik „výtvarek“ . Je v podstatě jedno, s čím začneme, ale je výhodné začít s plochami, které potřebují dobře proschnout-což je hlavně pozadí a také ozdoby  na rámu. Abychom mohli dělat pozadí v určité barevnosti, je dobré rozmyslet si předem i charakter či typ postavy, kterou budeme později tvořit jako koláž z kartonu.

 • Na tvrdý papír namalujeme temperovou barvou pozadí. Možností způsobu malby je mnoho. Můžeme vyzkoušet různé techniky i nářadí na malování.
 • Tip pro malování „naruby“ pod pracovním názvem otisky palety: Připravíme si improvizovanou „paletu“ z kusu kartonu (později vyhodíme), tak nemusíme ani přesně stříhat. Na paletu kápneme několik odstínů barev, podle našeho záměru. Přímo na paletě můžeme barvy trochu promíchat, a pak rovnou otisknout na papír. Paletou z kartonu jde po papíru i různě otáčet, jezdit a vytvářet zajímavé kombinace. Můžeme takto postupovat několikrát, až pokryjeme celou plochu. Zbytek dotvoříme třeba štětcem.
 • Další možnosti dotváření, když je již na papíru nános barev jsou např. tyto možnosti: vyrývání různými nástroji, otisky rukou, špuntů, vatových tyčinek, sundávání barvy špachtlí.
 • Tip na zajímavé otisky pomocí vlnité lepenky: (připomínají záplaty nebo mříže)v-019. Z kusu vlnité lepenky ustřihneme menší čtvereček. Jemně natupujeme barvou ve vhodném odstínu, tak aby se otisk na podkladu dobře vyjímal. Otočíme a přítlakem ruky otiskneme.Otisk vytvoří pruhy. Pootočením čtverce při druhém tisku na stejném místě vytvoříme otisk připomínající záplatu nebo mříž.

 

v-022

 

 

Další postup: (postavičky)

 • Rozmyslíme si, zda budeme tvořit jen portrét nebo celou postavu. Vyráběli jsme v předvánočním čase anděly, čerty a Mikuláše i postavy v čepicích a zimním oblečení.p6
 • U portrétu  předkreslíme na karton tužkou obrys hlavy, může být i s krkem a částí ramen. Na krk můžeme pro zimní atmosféru uvázat pruh látky jako šálu. Obrázek bude vypadat prostorově. Detaily dotvoříme nalepením (papír, textil, vlna) nebo dokreslením.
 • Tip na postavičku vystřiženou s krabice od potravin: Na širší stěny rubové strany rozložené krabice nakreslíme  hlavu a trup a vystřihneme. Ruce a nohy nastříháme jako pruhy z bočních stěn.

v-013

v-012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další postup: (rámy)

 • Vyřežeme nebo nastříháme pruhy z kartonu od krabic. Zatím nemusí být úplně stejná velikost jako na rámu. Později pruhy zarovnáme při lepení na podklad a menší přesah není na škodu, kdyby náhodou někde chybělo.p7
 • Pokud budeme chtít i tištěné pruhy na rám, nejdříve si 1 až 2  pruhy (budoucí latě rámu na šířku a na výšku) polepíme kousky kartonu nebo vlnité lepenky. Po zaschnutí můžeme tisknout ručně nebo s pomocí pomůcek na tisk. Návody na tisk barvami na linoryt i temperovými barvamii a další tipy najdete v těchto článcích:

www.vytvarne-navody.cz/kufrik-tipy-na-tisk-z-kolaze/

www.vytvarne-navody.cz/jak-na-tisk-z-kolaze-jednoduse/

Tip: Pruhy natiskneme všechy těsně vedle sebe na 1 papír, po zaschnutí rozstříháme a použijeme na výrobu rámů. To je výhoda tisku, můžeme množit více kusů z jednoho originálu. Orámovat a nazdobit tak můžeme více obrázků.

 • Pokud tisknout nebudeme, jednoduše papírové pruhy-ještě před nazdobením nalepíme kolem obrázku jako rám( Herkules nebo tavná pistole). Přečnívající kusy odstřihneme. Zdobíme materiálem, který máme k dispozici, stačí i jen 1 druh: např. knoflíky, provázky, textil, puzzle, výseky z raznic, nastříhané kusy lepenky, krajky, pytlovina…
 • Rám pak můžeme natupovat jemně temperovou barvou pomocí houbičky nebo přestříknout barvou ve spreji.

p10

(5981)

Leave A Response

* Denotes Required Field