Jak zabavit děti III. – hra na ježibabu a loupení perníčků

Hra pro skupinu dětí, která skvěle zabaví, když je trochu času. Stačí jednoduché rekvizity, které se budou” loupit”. Klidně i hračky nebo plastová zvířátka nebo si třeba můžete vyrobit z papíru jednoduché perníčky.

Hru jsem se jako jednu z mnoha naučila na skvělém semináři her u Petry Rychetské. Bohužel jsem sešit se zápisky někam založila a dlouho nemohla najít:-)

Zapamatovala jsem si jen tuto hru o ježibabě. Vůbec to však nevadí, děti ji vyžadují opakovaně v kroužcích už asi dva roky. Zápisky jsem pak asi za půl roku vyhrabala při úklidu z hromady papírů. Hra už však zůstala jako hit č. 1. Někdy stačí opravdu málo.

Zde je popis hry a pravidla: 1 osoba je ježibaba ( nejlépe ze začátku dospělá osoba). Má za úkol hlídat svoje území, kde má rozmístěny i nějaké své drahocennosti – třeba ty perníčky.  Pěkně všechny pohromadě a na očích a daleko od startu. Ostatní mají za úkol jí ty perníčky sebrat. Je dobré určit startovací čáru. Za ní jsou všichni v bezpečí a ježibaba na ně nemůže. Všude jinde už je území ježibaby.

Podmínky loupení: Po překročení hraniční čáry může ježibaba všechny, které uvidí se hýbat nebo uslyší mluvit, začarovat v kámen. Důležité je tedy nemluvit, sledovat pozici ježibaby- zda se dívá nebo ne. Pomáhat si – vysvobozovat kamarády začarované v kameny pohlazením, aby mohli pokračovat ve hře. Pořád dávat pozor na ježibabu a postupně se propracovat k perníčku. Každý může na jeden pokus vzít jen 1 perníček/věc. Důležité je uloupenou věc dopravit za startovní čáru, pak je možné se vrátit do hry a pokračovat. Je možné i vymyslet strategii, utvořit řetěz  a věc si podávat, až se dostane k tomu, kdo stojí u startu.

Pokud se dětem všechny perníčky povede uloupit, vyhrávají. Pokud zůstanou všichni začarovaní v kámen, vyhrává ježibaba. Vše záleží na rozpoložení člověka, jenž hraje ježibabu. Zda je přísný a sleduje každý krok nebo se občas zahledí mimo a “nechá” děti pracovat v jejich prospěch. Menší děti je lepší nestrašit autentickým hereckým výkonem ježibaby. Všem se ale líbí, když se baba “jako” rozčiluje a vyvádí, že jí mizí perníčky. A ve finále je pak úplně vyřízená, že ji všichni doběhli…

Roli ježibaby si pak chtějí zkusit i děti. Tam to může být zajímavé, někdo to opravdu prožívá a je přísný. Jiní, (spíše ti starší) pochopí princip hry a nechají ostatní často projít.

Dalším momentem oblíbenosti je asi i fakt, že zde děti mohou v rámci hry něco beztrestně “sebrat”a je u toho legrace…

Hru si samozřejmě můžete přizpůsobit svému účelu a záměru. Místo ježibaby může vystupovat třeba pirát, šaman, kouzelník, král zvířat, víla, skřítek apod…

 

(9885)

Leave A Response

* Denotes Required Field