Železnice a jiné výtvarné triky s papírovou páskou

Potřeby a pomůcky:   vlacky1m
– šedý nebo jinak tónovaný papír
– prašné křídy-pastely (2-3 odstíny), fixativ
– papírová malířská páska (tenká)
– hadr nebo ubrousek, nůžky
– krabička od čaje nebo kus papíru
– oblíbený kreslicí materiál (zde tzv. suché tempery v tubě)
– lepidlo

Tip aby páska šla odlepit:

Pásku si natrhat na kousky a oblepit si jí oblečení. Několikrát sundat a znova.je to závavné a pomůže to snadnějšímu odlepování viz. návod níže.

Pokud je k dispozici tenká barevná páska, tak nic nebrání tomu ji použít a už neodlepovat!

Postup:paska1
Papír polepíme páskou delšími a kratšími pruhy ve stylu kolejí a železniční tratě.

Pak využijeme umělecké křídy (pastely) a pokreslíme jimi celou plochu pokrytou páskou. Kresbu roztíráme hadříkem nebo ubrouskem, pastely se krásně prolnou po celém výkresu. Pásku opatrně sundáme. Aby  později dílo moc neprášilo, postříkáme fixativem nebo lakem na vlasy.

Mašinku a vagonky si můžeme rafinovaně vytvořit prostříháním rozložené krabičky od čajů nebo si vláčky nakreslit na papír a vystřihnout. Bílou stranu jsme pomalovali tzv. suchou temperou v tyčince (trochu připomíná tyčinkové lepidlo). Má krásně zářivé barvy a lze ji i rozmývat vodou. Jinak lze vláčky vybarvit i jinou oblíbenou technikou nebo zkusit koláž z barevných papírů.

Železnice jde vytvořit i jinak než pomocí pásky, viz. foto. Na pozadí použita obarvená koláž z

paska3tvrdých papírů. Sloužila jako předloha pro tisk z koláže. Mašinka je jednoduše pokreslená.

Tip: Až budete lepit obrázky vystřižené z krabiček např. od čajů, potřete zadní lesklou stranu s reklamním potiskem pořádně lepidlem-ať drží.

Další náměty na techniku vykrývání páskou:

Abstraktní tvorba:

modelovani 013m

Pásku lepíme do předem promyšlených geometrických útvarů nebo vytvoříme efekt pruhů, mřížek…Dobře vypadá i zjednodušený tvar stromku.

Pokud zvolíme mokrou variantu a použijeme na vybarvení inkousty nebo anilinky, můžeme do okének sypat sůl. Po zaschnutí a sesypání soli vytvoříme krystalický efekt.

Jiná varianta: plochu rozdělíme páskou na jednotlivá pole a každé pojednáme jinou výtvarnou technikou. Můžeme čmárat, tečkovat, stříkat a kapat barvu, malovat krepovým papírem, otiskovat různé předměty,plochu potřít vodou nebo klovatinou či tekutým lepidlem,  zapíjet barvy  a sledovat rozdílné efekty.

Technické tvary a stavby:

Páska se výborně hodí na vytváření geometricky pojatých staveb a architektury. Natrháním pásky na menší kousky můžeme šikovně vytvarovat i oblé tvary.

Obrázky v rámu a pohled z okna:

Páska je použita na vytvoření rámu nebo okénka, dokresleno voskovkami a vybarveno vodovými barvami.

(3831)

Leave A Response

* Denotes Required Field