Tajemné hrady

Kombinovaná technika, kdy si můžeme vyzkoušet kreslení a různé způsoby malování. Celý projekt vydá i na 2-3 výtvarné lekce. Podle celkové velikosti zvolíme formát papíru na pozadí+na hrad. Např: pozadí A2+hrad A3 nebo pozadí A3+hrad A4.

Potřeby a pomůcky:hrady-013m

(hrad a kreslené postavičky)

– tvrdý papír na hrad

– kreslicí papír na postavičky

– bílá latexová nebo tužší bílá temperová barva

– tlustší štětce, houbičky

– 2 až 3 odstíny temperových barev na hradní zdivohrady-004m

– hodit se budou špachtličky, škrabky

– kreslicí potřeby, nůžky, lepidlo

(pozadí noční krajiny)

– velký tvrdý papír pozadí

– temperové barvy v odstínech modré

– tlustší štětce, houbičky

– vidličky, špachtle, špejle…stromy-015m

Postup:

 • Připravíme si na tvrdý papír podklad pro hrad, kdy napodobíme vzhled zdiva. Můžeme vyzkoušet na papír vrstvit hustou temperovou barvu nebo latex ( pozor, drží na rukou nejde vyprat-jde vykartáčovat. Jako náhrada vystaší hustší tempera.) Barvu vrstvíme tupováním houby nebo štětcem, můžeme roztírat špachtlí apod. Můžeme zkusit experimentovat a do barvy přimíchat trochu písku nebo hlíny+ lepisdlo Herkules, aby barva později neodpadávala. Necháme zaschnout.
 • Zatím vymýšlíme a kreslíme postavičky , zvířata a bytosti, které by mohly žít v hradu. Záleží na tématu: pohádky, strašidelný hrad, tajemný hrad atp., rytířské příběhy, středověk…hrady-004m
 • Po zaschnutí podkladu si připravíme do misek 2-3 odstíny barev, které připomínají barvu zdiva. (Oranžová+hnědá, zelená+červená+žlutá…). Experimentujeme s hustotou. Buď použijeme barvu řidší v menším množství a trochu vytřeme hadříkem, aby se objevily i původní vrstvy podkladu. Nebo nanášíme po trochách hustší temperky, a pak vytřeme suchou hobičkou, můžeme i použít špachtličky a barvu stáhnout. Vznikají různé efekty a na zdivo se perfektně hodí.
 • Na zaschlý podklad „zdivo“, nakreslíme hrad. Předkreslili jsme tužkou, a pak tuší nebo černou silnější fixou. Hodil se i tenký štětec na silnější linie a špejle na tenké linky. Pokud máme několik ukázek obrázků hradů s věžemi a hradbami, pomůže to při vymýšlení výsledné podoby hradeb.
 • V mezičase si pomalujeme i pozadí noční krajiny, kde později umístíme hrad i postavičky. Na papír naneseme různé odstíny modré. Do husté barvy můžeme vyrývat tvary. Dílo můžeme i ozdobit hvězdami, které vytvoříme tupáním vatových tyčinek namočenými ve žluté barvě.
 • Nakonec, až zaschne pozadí, nalepíme vystřižený hrad na podklad. (Možná se bude hodit i tavná pistole nebo silnější lepidlo.) Vystřihneme i různé postavičky, a ty také umístíme různě do prostoru hradu i na pozadí. Vznikne krásné dílo, které je velmi hrady-018mpůsobivé.

 

(1954)

1 Comment

 • Irena

  Reply Reply 24.9.2017

  Moc pekne

Leave A Response

* Denotes Required Field