Monotyp pro malé i velké

Monotyp – jednoduchý otisk z plochy je grafická technika, která baví svou nenáročností a možností tisk opakovat, snad všechny věkové kategorie. Když se nezadaří napoprvé, kresbu jednoduše smažeme/zatřeme barvou a zkusíme znova.

Potřeby a pomůcky:

– plastová destička, folie
– papíry na otiskování
– temperové barvy
– štětec, vatová tyčinka, špejle…
– noviny nebo ubrus na podložení

Technika má univerzální využití pro malé i větší. Krásně se na destičku čmárá, vznikají různá klubka a provazce. Vymysleli jsme pelíšky pro kočku a jiná zvířátka s různým vybarvením a hračkami pro mazlíčky.
Pro starší je zajímavé téma kontrasty (oblé a hranaté tvary), návrhy dekoru na vzorovanou látku, znaky, symboly a piktogramy.

 

 Videonávod poradí, jak na to:

 

monotyp 017m

 

Postup:

Na plastovou destičku (stačí i kus pevnější folie) naneseme barvu v tenčí vrstvě. Stačí štětcem nebo houbou. Vynikající je pěnový váleček.

Do destičky vyrýváme ornamenty, jednoduché znaky a tvary. Nejlépe to jde suchým štětcem nebo jeho zadním koncem, prstem, vatovou tyčinkou…

Otiskujeme na papír, můžeme celý zaplnit. Podle tématu můžeme dolepit ilustrační koláž. (Kočky s klubíčky, pelíšek pro zvířátka).

Také se nabízí možnost kreslit na destičku jednoduché tvary přímo štětcem namočeným v barvě a otiskovat…Monotyp je rychlá technika – kvůli schnutí barev. Nad kresbou není potřeba nějak moc bádat, barva prostě v tenké vrstvě zasychá…ideální jsou proto základní tvary, např. klubíčka, nádoby, obličeje nebo třeba ovoce či zelenina dopadne vždy skvěle. 

 

monotyp 012m

Jde Vám ze všech těch technik hlava kolem a potřebujete se v tom trochu zorientovat? Zkuste můj on-line kurz zdarma: Vývarka do začátku.

(11638)

Leave A Response

* Denotes Required Field