Kreslíme zvířátka

Když jde o kreslení zvířátek, jsou většinou mladší děti nadšené a vždy se najdou děti, pro které není problém nakreslit i složitější zvíře jen tak, od ruky. Ještě lépe, když vidí ukázku reálného zvířete na obrázku. V tom případě jim následující metodu můžete ukázat a nechat na nich, zda půjdou kreslit rovnou od ruky nebo to zkusí pomocí koleček.

zvirata 015m

U starších děti, které jdou pomalu do puberty, je téma zvířat také oblíbené. Už ale více váhají a jsou často nespokojení s výsledkem, který neodpovídá jejich představám. Navíc pomalu ztrácejí dětskou bezprostřednost a hravost. Tady může metoda také pomoci, oblíbení jsou koně a různí kopytníci nebo třeba šelmy.

Potřeby a pomůcky:

– realistické ukázky obrázků zvířat, která chceme kreslit (z knížek, kalendářů, internetu)

– papír, tužka

– různé kulaté předměty (skleničky, kelímky, víčka, CD…), ruce a prstyzvirata 008m

– později na malbu: tuš nebo silnější fixa na zvýraznění obrysu

– inkousty nebo anilinové barvy + sůl nebo klasické vodovky bez soli

– štětec, kelímek na vodu, hadřík…

Postup:

  • Podívejte se na krátká videa, je z nich rychle patrné, jak na to.:
  • Videonávod 1: Kreslíme králíka, slona, medvěda…

         Videonávod 2 : Kreslíme kohouty, slepice, pávy…

          Videonávod 3 : Kreslíme koníky, žirafy…

  • Náměty s ukázkami jsou dále také popsány v tomto návodu.
  • Shromážděte kulaté předměty o různém průměru. Na jednodušší zvířátka typu hlodavec, kočka v klubíčku, kuřátko, sedící králík… kasir 011mstačí jedno kulaté víčko či CD+ menší kolečko na hlavu. Nožky, ocásek, ouška apod. se dotvoří obkreslením prstů nebo od ruky.Na koníky, slony, medvědy apod. budou na hřbet potřeba 2-3 větší kolečka, krk, hlava atp. se vytvoří obkreslením koleček o menším průměru
  • Tip: Nechejte děti hledat po místnosti vhodné kulaté předměty na obkreslení, možná budete překvapeni, kolik se toho najde a bude se hodit…Nebo můžete kulaté předměty předem na různá místa nachystat a napomoci tak snadnějšímu vyhledání.
  • Vyhrajte si z rozestavěním koleček, ukažte dětem, jak na to. Zpočátku stačí obkreslit 1-2 kolečka na základ těla, další kolečko jako hlavu a zbytek dokreslit nebo si u nožek, uší apod. pomoci obkreslením prstů nebo celých rukou jako u kohouta.
  • Kreslíme tužkou, kola se mohou překrývat. Nakonec bude potřeba celý obrys zvýraznit a dodat tím zvířátku potřebnou fazónu. Menší děti se ještě drží kulatých tvarů a pečlivě je obkreslují, má to své kouzlo. Ale starší děti již mohou kolečka použít pouze na vytvoření objemu těla a proporcí a tvar těla si přizpůsobit pomocí vlastních spojovacích linií.zvirata 002
  • Pro zvýraznění celkového tvaru můžete zvolit černou tuš nebo třeba silnější fixu (lihová nepouští vodu, jde do ní pak malovat-ale ani mírné zapíjení není na škodu). Kontury tužkou jsme negumovali a nechali je být jako znamení celého procesu tvorby, ale můžete i přegumovat. U menších obtázků stačí i zvýraznit měkkou silnější tužkou nebo černou pastelkou.
  • Celé dílo dostane náležitý výraz, pokud se pustíte i do malování vodovými nebo anilinovými barvami. V případě vodovek je pěkná kombinace voskovky +vodovky.V ukázkách na obrázku jsme použili anilinové (brilantní barvy) + do kaluží jsme sypali sůl pro krystalický efekt. Sůl po zaschnutí jde setřít (odrolit) suchým hadříkem.

Tipy pro nadšence:zvirata 001m

Pokud Vás tréning kreslení zvířátek zaujal a chcete se tomuto věnovat intenzivněji, zkuste si připravit z tvrdšího papíru nebo kartonu větší množství koleček o různém průměru. Můžete jít ještě dál a kolečka obohatit o ovály různých velikostí. Budete je mít k dispozici a po ruce vždy, když to bude potřeba Kolečka můžete kombinovat a skládat na papírové podložce, a pak tvary obkreslit.

Ovály a kolečka různých velikostí se budou hodit i při nácviku kreslení lidského těla a obličeje. Můžete dokonce zkoušet kreslit zvířata a postavy v pohybu a různých pozicích.kasir 013m

Později už to půjde skoro samo, kreslení vám vejde do ruky a žádná kolečka už nebudete potřebovat.

Pokud chcete trénovat a najít i spoustu ukázek, pěkné videonávody i s názornými realistickými obrázky najdete na této stránce: how2drawanimals.com

Zajímavé tipy jsou i zde, stačí se podívat, angličtina není potřeba: www.yedraw.com

(6266)

1 Comment

  • Your work is amazing i really love your work and thanks for shearing this resources.

Leave A Response

* Denotes Required Field