Jeřáb, který zvedá

Podrobný postup výroby recyklované hračky z kartonů a krabiček+videonávod

Potřebujeme:

-1 větší krabici např. od sušenek  (na tělo) a 1 menší třebajerab8
od léků (jako těžítko)
(nebo můžete nakombinovat sestavu z více krabiček)
-pevný karton nastříhaný na obdélníky na ramena jeřábu (nejlépe bez potisku)
-rulička od toaletního papíru
-kolečka z kartonu (nemusí být)
-nůžky,ev. řezák, pravítko
– špejle, dřevěné korálky s větším otvorem
-brčko s kloubem a silnější nit, 2 magnetky
-tavná pistole, šídlo nebo silnější jehla
-akrylové barvy na pomalování nebo fixy na pokreslení
-štětec

Postup:

1. Nejprve krabičky na tělo jeřábu opatrně rozložíme, abychom je mohli znova sestavit z rubové strany. Ta bývá režná nebo bílá a dá se krásně pomalovat nebo pokreslit. Krabičku si z rubu znova složíme a spoje přilepíme tavnou pistolí.jerab1
1 větší krabička bude sloužit jako tělo jeřábu, menší třeba od lentilek nebo léků jako těžiště, aby jeřáb nepadal.
Tip: Krabičky lze určitě použít i z lícové strany s potiskem. Často se však hůře malují, mohou se polepit papíry nebo samolepkami.

2. Nachystáme si ramena jeřábu. Z kartonu vyřízneme 4 dlouhé pruhy. Pokud je karton příliš měkký, je potřeba udělat pruhů více a slepit vždy dva k sobě. Karton z lepenkových krabic na menší jeřáb postačoval bez nutnosti lepit 2 díly k sobě.

3. Rozměry obdélníků pro ramena jeřábu na obrázku byly: spodní dlouhé rameno 5×30 cm, horní rameno 5×19 cm.

4. Z ruličky od toaletního papíru ustříhneme 1 větší válec (půlka ruličky) a jeden menší (druhou zbylou půlku trochu zkrátíjerab3me). Okraje ruliček si připravíme na nalepení tak, že z každé strany asi 0,5 cm do kloubky ruličky nastříhneme po celém obvodu i obou stranách.

5. Ruličky přilepíme z obou stran na ramena jeřábu. Malou na horní konec vrchních ramen. Větší ruličku na horní část spodních, delších ramen. Nakonec přilepíme volná vrchní ramena na horní část spodních ramen.

6. Sestavíme tělo jeřábu z 1 nebo více krabiček a vyzkoušíme, jak ramena na krabičku dosedají. Zatím nic kromě kloubů z ruliček nelepíme. Potřebujeme
na spodní ramena umístit kliku, která udělá jeřáb funkčním.jerab5

7. Připravíme si brčko, na které doprostřed navlečeme provázek, který se netřepí. (Zhruba 70-100 cm) .

8. Do spodní části ramen je potřeba udělat z obou stran do prostřed stejnoměrně díry na provlečení brčka. Měřila jsem 8 cm od spodu. Záleží na velikosti krabičky-budoucího těla jeřábu. Díry si také můžete připravit již dříve, pokud vše naměříte předem.

9. Provlečeme brčko do vytvořených děr (na obrázku jsou vloženy i mezikroužky
z kartonu, ty ale nejsou třeba, jeřáb bude fungovat i bez nich). Spodní ramena i s provlečeným brčkem-budoucí klikou, napasujeme na tělo jeřábu a přilepíme tavnou pistolí.

10. Abychom konečně vyzkoušeli, jak jeřáb funguje, přehodíme čouhající konec provázku namotaného na brčku přes obě ramena z ruliček. Na konec provázku je potřeba navázat hák (také je z kartonu) a přilepit na něj 2 magnetky. To je důležité, aby jeřáb vůbec fungoval a dalo se s ním zvedat. Otestujte, jak to funguje.

11. Ještě je potřeba přidat kličku na točení, aby vše šlo hladce. Buď na oba konce brčkem provlečete a přilepíte korálky s větším otvorem a konce brček zastříhnete. Nebo zkusíte složitější variantu a využijete čouhající konec brčka s kloubem. Přímo se jerab4nabízí jako klika. Samo o sobě to moc nefunguje. Je potřeba provléct brčkem ještě drátek, upevnit a pro lepší manipulaci a vzhled ještě třeba přelepit páskou.
Varianta s korálky po obou stranách je rychlejší a také funguje perfektně. Ještě přijde na řadu vyvážení celého stroje. Určitě po sestavení zjistíte, že rameno jeřábu táhne celý stroj dolů. Proto je potřeba na zadní stranu přilepit na vyvážení malou krabičku naplněnou kamínky nebo něčím podobným. Takového těžítko stroj vyváží a můžete směle zkusit na hák něco zavěsit a vytáhnout nahoru a dolů…

Tipy pro barvení: Pokud máte krabice obráceny z rubu, nemusíte ani vytahovat barvy, stačí, když děti krabice pokreslí výraznějšími pastelkami nebo fixy. Někdy může jeřáb být pěkný i jen v režných barvách kartonu.jerab6
Natírání barvou:
Akrylové barvy mají výhodu v tom, že se po nátěru nesmývají. Jdou však hůře i z rukou a z oblečení. (Spíše pro starší děti nebo malé skupinky).
Temperové barvy mohou někdy opadávat při manipulaci s výrobkem a ve vlhku pouští, dají se však lépe vyprat a umýt. Jsou podle mojí zkušenosti lepší při práci s menšími dětmi.
S jeřábem si budou děti chtít hrát, doporučuju buď akrylové barvy nebo jen ponechat karton, popř, doplnit kresbou nebo koláží.

 Videonávod si přehrajte zde:

jerab1

(1601)

Leave A Response

* Denotes Required Field