Jarní nadílka v květináči

Potřeby a pomůcky:

– tvrdé papíry i barevné – stačí zbytky, tužka, nůžky

– proužky filcu nebo textilu, krepový papír

– dobré lepidlo v tyčince případně tavná pistole

– plastové kelímky, plastelína nebo hlína

– špejle, párátka, plastové oči, nalepovací oči (i vlastní výroba)

– kreslicí potřeby

– peříčka, lýko, stuhy atp…

Postup:

Kytka a výzdoba v květináčku může být i velmi netradiční. My jsme zařadili kromě klasických kytek i masožravku, ozdobmou spirálu, králíka s chlupatýma ušima, žabáky… V době Velikonoc se uplatní kraslice, ptáčci. Ke svátku maminek srdíčko…Některé součásti výzdoby jsou jednoduché, jiné složitější, vybereme podle naší věkové skupiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Připravíme květináč. Poslouží plastový kelímek-nebývají moc pevné-raději 2 v sobě. Využili jsme ale i papírové krabičky nebo sestřižené obaly od džusy. Obvod ozdobně polepíme (pytlovinou, filcem, textilem, papírem, podle toho, co máme k dispozici. Lepili jsme vše lepidlem v tyčce, je nutná hodně silná vrstva. Případně pomůže tavná pistole. Květináčky lze zajímavě dotvořit nalepením očí, drobných dekorací nebo stužky. Dovnitř květináčku dáme kus plastelíny nebo keramické hlíny -jílu, abychom měli kam upevnit ozdobné zápichy. Špejle u zápichů můžeme zkracovat na různé délky, kompozice v květináčku pak působí lépe.
  • Kytky, kraslice:

Vajíčka nebo květy nakreslíme či pokud máme, využijeme raznici, potřebujeme vždy 2 ks určitého tvaru (přední a zadní strana, špejle uprostřed) můžeme zdobit libovolně podle fantazie, nalepíme na špejle a přidáme listy ke kytkám ( z krepového papíru stříhaného po vláknu-dobře drží tvar).

  • Masožravky:

Využijeme 2 papírové oválky, na polovině oválků vystřihneme zuby, pokreslíme. Mezi oválky vložíme špejli a jazyk a vše dobře slepíme v 1.polovině, zubatou část s čouhajícím jazykem rozevřeme.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Spirála:

Pruh filcu dobře natřeme lepidlem a postupně pečlivě obtáčíme kolem špejle.

  • Králík:

Vtipného králíčka vytvoříme přilepením 2 pírek jako oušek ke hlavičce, ale můžeme si ouška klidně vystřihnout z papíru. V následujícím návodu je ještě jako další nabídka žabák…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Žabku v 1. variantě zvládnou i nejmenší a mohou si ji umístit do rybníčku „brčálníku“ zapíchnutím na ostrůvek z plastelíny. Nebo žabky využijeme jako klasický zápich do květináče.

  • Snadný žabák-hlava: Využijeme 2 papírové oválky zelené barvy, na přednístranu nakreslíme obličej. Vtip spočívá v umístění očí: nalepit je dál od sebe a měly by vyčnívat malinko nad úroveň hlavy. Hotové oči v samolepkách nejsou nezbytné, na kousek papíru si můžeme vyrobit vlastní, je to i více kreativní.
  • Žabka s tělem: Když si vyhrajeme i s výrobou těla, rukou atp. Vznikne nám složitější žabka. Je potřeba vyrobit i identickou zadní část, mezi oba díly vlepíme špejli či dřívko.

Rybníček je otázkou hravé improvizace, vodu můžeme nahradit pruhy papírů, textilem a kdo chce trochu více legrace tak třeba použít i mezi dětmi populární sliz. (Do lepidla typu Herkules přidáme trochu sody – po špetkách, obarvíme mírně temperkou, mícháme až začne houstnout, podle potřeby přidáme sodu, pokud je hmota moc řídká). Nebo uvaříme hustou hmotu ze škrobu typu Maizena či z hladné mouky.

(2019)

Leave A Response

* Denotes Required Field