Bublinová kouzla a otisky děti baví

bublinové kouzlení

Zábavný výtvarný experiment, při kterém si vyrobíme bezvadný barevný podklad na další dotváření. Děti by měly zvládnou foukat do lahve, doporučený věk je od 5-6-ti let. Menším dětem jednoduše obarvenou jarovou vodu nabubláme sami ve větší nádobě!

Potřeby a pomůcky:bubliny-013b

– misky s vodou a jarem

– potravinářské barvivo nebo inkousty

– malé pevné pet-lahvičky s uřezaným dnem

– plastové misky

-kousky textilu a gumičky

– tvrdý papír nebo i tenší kreslicí karton

Postup:bubliny-014b

 • Do misky dáme na cca ¼ l vody cca 2 polévkové lžíce jaru (mělo by to hodně pěnit), když tak jar přidáme. Rozpustíme ve vodě potravinové barvivo cca 1/3 sáčku, ať to barví nebo kápneme inkoust. Tuše se neosvědčily, dělalo to jen kaluže bez těch zajímavých bublinových efektů.
 • Plastové lahvičky jsou lepší pevnější (od jogurtových nápojů apod.) Uřežeme dno lahvičky nebo ji přepůlíme. Pomocí gumek pořádně upevníme na děravý spodek kousek savého textilu.
 • Namočíme opatrně do obarvené jarové vody, necháme okapat. Nad výkresem foukáme do horního otvoru lahve. Zespodu vychází pěna, která jakmile ulpí na papíře postupně vytváří ozdobné kulovité pěnové útvary. Pěnu můžeme vrstvit přes sebe nebo vytvářet samostatné útvary. Za chvíli se pěna vsákne a uvidíme barevné dílo v celé své kráse.
 • Podívejte se i na krátký videonávod.

  bubliny2-028b

 

bubliny v kombinacích

-malování a kreslení

-práce s barvou

-grafické techniky

Barevné „bublinové“ pozadí připomíná ledacos, také podle toho, jaké zvolíme barvy: buňky, barevnou louku, houští, vesmír, oblohu, pohled pod vodní hladinu…

Pozadí můžeme dokreslovat tuší nebo fixem podle fantazie a hledat tam zvláštní spojitosti a tvary nebo vlepovat obrázky. Mokrý podklad můžeme také využít k tisku z jednoduché koláže nebo na podklad otiskovat razítka.

Potřeby na tisk z koláže:bubliny2-001b

– tvrdý papír silnější gramáže je ideální (220)

– nůžky, tužka

– barvy na linoryt nebo tempery

– houba na nanášení barvy

– těžítko, váleček nebo vlastní ruce

Postup:bubliny2-015b

Poznejte kouzlo zábavné výtvarky pro děti. Objevte více v knize Výtvarný Inspiromat.

(16328)

5 Comments

 • Klara

  Reply Reply 9.7.2019

  Dobry den, nemate to vyzkouseno i jako batikovaci techniku “ za studena”? Diky

  • Jana Podzemná

   13.8.2019

   Jako batiku jsem nezkoušela, ale jde to třeba na keramiku s použitím glazur. Nevím, co by dělal textil, zda by se bubliny nerozpily.

 • Blanka

  Reply Reply 11.9.2018

  Dělala jsem s dětmi „otisk“ barevné pěny,v kalíšku jsme jarovou barevnou směs nabublali brčkem a sejmuli otisk,barevný efekt byl velmi světlý,ale děti byly nadšené,vznikaly báječné planety.Vyzkouším i toto vylepšení…BJ

  • Jana Podzemná

   11.9.2018

   Příprava a výroba lahví zabere trochu víc času než když je to v kalíšku, ale stojí to za to!

 • Andrea

  Reply Reply 30.3.2017

  Moc děkuju za super nápad a navíc krásně popsaný. Určitě s dětmi vyzkoušíme. Efekt je pěkný a navíc pěna a bubliny jsou prostě nej 🙂

Leave A Response

* Denotes Required Field