Velikonoční vajíčka a ptáčci – jednoduchý tisk

Kraslice a ptáčky jako v našem návodu+další motivy, které si jen vymyslíme, otiskneme ručně nebo pomocí lisu.

Sledujte krátký videonávod nebo se podívejte na článek s obrázky:

Potřeby:

– tvrdý papír bílý i barevnýkraslice 009mw

– tužka, nůžky, eventuelně lepidlo

–  barvy na linoryt na vodní bázi nebo temperky

– noviny a papíry na zašpinění

– látkový tamponek na nanášení barvy

– tiskařský lis nebo váleček, těžítko či vlastní ruka

–  barvy na linoryt na vodní bázi nebo temperkyptacci 015m

– noviny a papíry proti zašpinění při tisku

Na pozadí:
– čtvereček nebo obdélníček z kartonu

-gumičky, nůžky

-temperové barvy, houbička

-tvrdý papír

Postup:

Připravíme tvary kraslic či ptáčků z papíru.  Snadno lze využít vlnitou lepenku, dělá pěkné pruhované efekty. Pokud chceme tisknout ihned, můžeme papírový tvar (zde vajíčko) seskládat a prostříhat drobné otvory. (Jako u papírových krajek a vloček, což je zase pěkný námět na zimu!). Můžeme si i vyhrát s přilepením drobných tvarů formou koláže, je ale potřeba počkat, až lepidlo zaschne, pak můžeme tisknout.

Pokud nechcete vymýšlet ani předkreslovat nejrůznější tvary nabízím více, jak 100 různých motivů na celoroční témata formou šablon a obrázků zde:

ptacci 001m

 

Tvar natupujeme barvou, položíme na jednobarevný nebo už předem výtvarně pojednaný podklad. (Podle barvy podkladu tedy volíme i odstín tiskařské barvy, aby vše vzájemně ladilo a vyniklo.) Překryjeme novinami a otiskneme. Tisknout můžeme nejen na klasickou obdélníkovou čtvrtku, ale i na tematický tvar vystřižený z papíru.

ptacci 002m

 

Pozadí, které trochu připomíná slámu nebo trávu a hodí se pod kraslice, vytvoříme pomocí otisků rafinovaného razítka z gumiček. Na čtverec či jiný tvar z kartonu uděláme několik nástřihů a upevníme na ně gumičky. Čím je tvar menší, tím menší gumičky lze uplatnit. Upotřebíme tedy i malé gumky z gumičkování, pokud už nás gumičkování nebere a něco zbylo:-)

kraslice 001

 

 

Natíráme jemně barvami a otiskujeme a otiskujeme…

kraslice 005

 

Na hotový podklad sestavíme a přilepíme kompozici z kraslic. Nebo si vymyslíme vlastní variantu. Často takto abstraktně pojatý podklad vypadá dobře už sám o sobě.

kraslice 010mw

(2023)

1 Comment

Leave A Response

* Denotes Required Field